Erişilebilir Durak Tasarımları

Tüm toplu taşıma durakları hareket kısıtlılığı olanlar dahil tüm yayaların kullanabileceği şekilde düzenlenmeli, engellilerin bu duraklara kolay, engelsiz ve başkalarına ihtiyaç duymadan erişebilmeleri sağlanmalıdır.

Durakların kolayca bulunabilmesi ve belli uzaklıktan görülebilmesi için gerekli işaretleme ve yönlendirmeler yapılmalıdır. Duraklardaki, ilan, reklam ve bilgilendirme vb. tabelalar keskin kenarlı veya sivri köşeli olmamalıdır.

Durak zemininde kullanılan kaplama malzemeleri düz, sabit, kaymaz ve dayanıklı olmalıdır. Duraklardaki bankların boyutları erişilebilir boyutlarda olmalıdır. Duraklardaki bankların yanında tekerlekli sandalyenin yanaşabileceği biçimde standartlara uygun boşluk bırakılmalıdır.

Engellilerin duraklarda toplu taşıma araçlarına rahat inip binmeleri için durak döşemesi, taşıt girişi seviyesine kadar standartlara uygun eğim ile yükseltilmelidir.Erişilebilir toplu taşıma araçlarına engelsiz ve başkalarına ihtiyaç duymadan inip binilmesi için otobüsün zemini ile kaldırım aynı seviyede bulunmalı veya taşıma araçlarında rampa olmalıdır. Otobüs duraklarında toplu taşıma vasıtaları haricindeki taşıtların durmalarını veya park etmelerini önlemek için yatay ve düşey işaretlemeler yapılmalıdır.

Etiketler

erişilebilirlik erisilebilirlik engelli engelli erişimi accessibility disability disabled görme engelli işitme engelli özürlü bedensel engelli bina erişimi engelli erişilebilirlik erişilebilirlik yönetmeliği erişebilirlik engelli erişim sistemi engelli erişimi engelli lifti engelli wc engelli asansörü engelli barı engelli rampası proje etüd uygulama dönüşüm eğitim sosyal sorumluluk engelsiz kent herkes için erişilebilir kentler sürdürülebilirlik engelsiz toplu taşıma engelsiz otobüs engelsiz tren engelsiz metro engelliler için araç engelsiz parklar engelsiz bahçeler engelsiz hayat engelsiz şehir engel engelsiz projeler engelsiz mekan erişilebilir mekan evrensel tasarım desing tasarım universal desing engelli erişilebilirlik rehberi accessible city accessible urban universal street desing universal desing accessibility access city disabled disability ulaşılabilir ulaşılabilirlik herkes için erişilebilir engelsiz kentler