Erişilebilir Toplu Taşıma Durakları

Erişilebilir Toplu Taşıma Durakları

# Hava koşullarından koruma

# Kişisel güvenlik için aydınlatma

# Ulaşım için bilgilendirme

# Standarda uygun kaldırımlar

# Araç durağı zemin işaretleri

# Oturma düzeni ve donatılar

# Akıllı sistemler


“ Duraklar Geçittir “
Trafiğin kaldırımlar ve binalar ile ilişkisi, bir otobüs durağı veya istasyon tasarlarken hesaplanmalıdır. Buna ek olarak, yolcuları hava koşullarından korunmak için ağaçlar, donatılar ve bir sığınak gibi daha keyifli hale getirecek unsurları varsa, yayalar ve sürücüler için toplu taşıma araçlarının algılarını olumlu yönde etkilemektedir.

 

“ Hareketi ve Etkileşimleri Kolaylaştırın “
Toplu taşıma istasyonlarının bir mahallede oynayabileceği rol, insanların otobüse inip bindiği yerden çok daha ileri gider. Durakların tasarımı ve konumu iyi planlanırsa, seyahat sürelerini kısaltmak ve böylelikle geçiş sistemindeki erişilebilirlik entegre olacaktır.

 

 

"EVRENSEL TASARIM EŞİT TASARIMDIR"

Durakların tasarımları insan odaklı ve başlangıçtan itibaren herkes tarafından erişilebilir olmalıdır. Her yaştan insanın farklı yollardan ve yolculardan oluştuğunu bilerek herkes için tasarım ve uygulamalar planlanmalıdır. Akıllı tasarımların sadece hareket kısıtlılığı yaşayanlar için değil, tüm kullanıcılar için toplu taşıma araçları yolculuk deneyimini geliştirir. Bir tasarımın başlangıçtan itibaren iyi planlanması, gelecekteki revizyonlara harcanan zamanın yanı sıra bakım veya kaza onarımları için harcanan zamanı da azaltabilir.

 

“ Güvenli Tasarım “
Duraklarda sosyal güvenlik ve trafik güvenliği; bisikletliler için büyük öneme sahiptir. Çünkü nerede ve ne zaman harekete geçeceğine dair kararlarını etkiler. Aydınlatma toplumu hareket halinde iken kaza risklerini azaltır. Hareket kısıtlılığı ve görme bozukluğu olan bireylerin seyahat transferlerini güvenli kılar.

 


“ Toplu Taşıma Araçları ve Platformların Entegrasyonu “
Araçlar, platformalar, kaldırımlar, zemin kaplamaları ve donatılar; erişilebilir biniş elde etmek için bir sistem olarak birlikte çalışır. Entegre olan bu sistem ciddi nüfus yoğunluğunda da sorunsuz şekilde işler.

 

Kentsel dış mekanların önemli bir kısmı yollar, otoparklar, istasyon, durak, aktarma alanı gibi ulaşım donatılarına ve ulaştırma işlevinin gerçekleştirilmesinde en önemli kullanımlardır. Kent içi toplu taşımada otobüs duraklarının erişilebilir olarak yerleştirilmesi ve düzenlenmesi otobüs güzergahlarının, dolayısıyla otobüs hatlarının kullanılabilirliği ve konforunun önemli bir birleşenidir. Otobüs durağını sadece indi - bindi noktası olarak görmek eksik bir kavramayı çağrıştırır.


“ Duraklar, insana verilen değeri gösteren ve yolculuk konforuna katkıda bulunan mekansal ögelerdir. “


# Durak bekleme alanı tasarımı
# Durak tavanı ve çeperi
# Transfer kimliği ve bilgilendirme
# Aydınlatma
# İniş - biniş erişilebilirliği
# Araç rampaları
# Durak zemini yüksekliği ve eğimi
# Hissedilebilir yürüme yüzeyi HYY


“ Erişilebilir toplu taşıma sisteminin sağlanmasında toplu taşıma hizmetinin verildiği güzergahların planlanması ile duraklara ulaşım için kaldırım, yaya yolları, yaya geçitleri gibi açık alanlar ve teknik donatı elemanları engelsiz biçimde düzenlenmelidir. “

Etiketler

erişilebilirlik erisilebilirlik engelli engelli erişimi accessibility disability disabled görme engelli işitme engelli özürlü bedensel engelli bina erişimi engelli erişilebilirlik erişilebilirlik yönetmeliği erişebilirlik engelli erişim sistemi engelli erişimi engelli lifti engelli wc engelli asansörü engelli barı engelli rampası proje etüd uygulama dönüşüm eğitim sosyal sorumluluk engelsiz kent herkes için erişilebilir kentler sürdürülebilirlik engelsiz toplu taşıma engelsiz otobüs engelsiz tren engelsiz metro engelliler için araç engelsiz parklar engelsiz bahçeler engelsiz hayat engelsiz şehir engel engelsiz projeler engelsiz mekan erişilebilir mekan evrensel tasarım desing tasarım universal desing engelli erişilebilirlik rehberi accessible city accessible urban universal street desing universal desing accessibility access city disabled disability ulaşılabilir ulaşılabilirlik herkes için erişilebilir engelsiz kentler