Evrensel Tasarım Nedir ?

Evrensel tasarım, tüm tasarım süresince farklı ihtiyaçları ve yetenekleri göz önüne alarak, insanların ihtiyaçlarını karşılayan mekanlar, ürünler ve hizmetleri kapsar aynı zamanda bireylerin topluluklara katılımını sağlar.

En büyük yanılgı evrensel tasarımı sadece engelli bireyler için olduğunu düşünmektir. Halbuki evrensel tasarım temel olarak herkese yarar sağlayan en iyi tasarımdır. Çünkü bir yapıya, ürüne hizmete kişilerin yaşlarına, boyutlarına, yeteneklerine ve özelliklerine bakılmaksızın toplumdaki herkes tarafından kolayca erişilebilecek, anlaşılabilecek ve kabullanılabilecek şekilde tasarlandığı ile ilgilidir.

Tasarımları gençler için tasarlar isek hareket kısıtlılığı yaşayanları dışlamış oluruz, ancak hareket kısıtlılığı yaşayan bireyleride düşünerek evrensel tasarım yapılır ise herkesi dahil etmiş oluruz. Birçok birey, dünyadaki topluluklara yalnızca kısmi erişimi kabul etme eğilimindedir çünkü bunlar olumlu değişim potansiyelinin farkında değildir.

Evrensel tasarım bir süreçtir, tasarımların hedefi olmalıdır. Amaç herkese aynı deneyimleri, faaliyetleri ve hizmetleri sunmaktır. İnsan çeşitliliği ve farklılığı tasarım sürecinin kalbinde yer alır, engelleri ortadan kaldırmak ve kullanımı daha kolay hale getirmek için tasarım hakkında düşünmenin en iyi yolu evresel tasarımdır.

Bütün toplumun faydası adına; engelleri ortadan kaldıracak koşullar oluşturmak, rehabilitasyon / destek hizmetler, yeterli sosyal koruma, kapsayıcı politikalar ve programlar oluşturmak varolan ve yeni standartlar ile yasaları yürürlüğe sokmak için bütün ilgili paydaşlara bu çabaların merkezi erişilebilirlik olmalıdır.

Hayatımızın farklı aşamalarında hepimizin değişen ihtiyaçları vardır. Aile, yaşam tarzı ve sağlık durumlarında değişiklikler oluşur. Herkesin yaşam kalitesine fayda sağlayan en temel tasarım özelliklerini dikkate alarak birlikte uyum sağlayabilir.

Topluma izleyeceği birşey verdiğinizde, ki fayda sağlayan herşey ise kabul görür.

Etiketler

erişilebilirlik erisilebilirlik engelli engelli erişimi accessibility disability disabled görme engelli işitme engelli özürlü bedensel engelli bina erişimi engelli erişilebilirlik erişilebilirlik yönetmeliği erişebilirlik engelli erişim sistemi engelli erişimi engelli lifti engelli wc engelli asansörü engelli barı engelli rampası proje etüd uygulama dönüşüm eğitim sosyal sorumluluk engelsiz kent herkes için erişilebilir kentler sürdürülebilirlik engelsiz toplu taşıma engelsiz otobüs engelsiz tren engelsiz metro engelliler için araç engelsiz parklar engelsiz bahçeler engelsiz hayat engelsiz şehir engel engelsiz projeler engelsiz mekan erişilebilir mekan evrensel tasarım desing tasarım universal desing engelli erişilebilirlik rehberi accessible city accessible urban universal street desing universal desing accessibility access city disabled disability ulaşılabilir ulaşılabilirlik herkes için erişilebilir engelsiz kentler