Geleceğin Şehirleri Kimler İçin Tasarlanmalı!

2050 yılına kadar Dünya nüfusunun %75 bin kentlerde yaşayacağı öngörülüyor. Türkiye’de ise nüfusun %88 i kentlerde 2050 yılına kadar %95 e çıkacağını, böylelikle kişisel hareketliliğin ve erişim taleplerinin artmasıyla erişim sorunlarıyla karşılaşılacaktır.

Geleceğin şehirlerini kurmak için herkesi kapsayıcı erişilebilir projeleri planlamak gerekir. İş, eğitim, ulaşım, iletişim, rehabilitasyon, sağlık gibi kurumsal ve ekonomik alanlarda hareket kısıtlılığı yaşayan bireylerin sıkıntılarını aynı zamanda erişim güçlüklerini tespit ederek giderilmesi gerekir.

Tasarımlar, erişilebilir olmadığı sürece hareket kısıtlılığı yaşayan insanları hem engellemekte hemde dışlamaktadır. Kırsaldan kentlere yönelen göçler nedeniyle tüm dünyada kentleşme sürecinin hızlanması; yapılı çevrede, ulaşımda ve bilgi teknolojilerinde erişim kaynaklı sorunlara kısa vadeli çözümler getirilmesi sonucunda engeller kontrolsüz ve düzensiz artmıştır. Kırsal ve kentsel alanlarda yaşayan tüm bireyler için rahat, konforlu, güvenli ve erişilebilir mekanlar olmalıdır.

Kamu kurum ve kuruluşlar projelerini tüm topluma sunmak için gerçekleştirir. Yine aynı kamu kurum ve kuruluşlar sunduğu mekansal hizmetlerin kullanıcıları olan toplumun fiziksel yapılarını dikkate almamaktadır. Caddeler, bulvarlar, sokaklar, kaldırımlar, park ve bahçeler, spor tesisleri, dinlenme alanları gibi birçok yoğun kullanılan mekanların herkes tarafından kullanılması için evrensel tasarım bütünü dikkate alınarak öncelikli olmalıdır. 20 li 30 lu yaşlara sahip genç, dinamik bireylere göre yapılan tasarımlar hareket kısıtlılığı yaşayan bireylere sadece “engel” oluşturmaktadır.

Herkes için erişilebilir engelsiz kent olması için fiziki planlama, evrensel tasarım konuları kadar finansal, sosyal, yönetim ve denetim konuları ile iç içe düşünülmesi gerekir. Mekan planlamalarında insan olgusu esas alınarak, her bir bireyin farklı özellikleri olduğu kabul edilmelidir. Çocuk, engelli, bebek arabalı, yaşlı gibi hareket kısıtlılığı yaşayan herkes okula gitmek, alış veriş yapmak, çalışmak, sinemaya gitmek, faturasını ödemek, gezmek, eğlenmek, dinlenmek gibi A noktasından B noktasına gitme durumundadır.

Tüm kentin farklı özellik ve yetilere sahip tüm bireyler tarafından kullanılabilir hale getirilmesi etik, misyon ve vizyon meselesidir.

Etiketler

erişilebilirlik erisilebilirlik engelli engelli erişimi accessibility disability disabled görme engelli işitme engelli özürlü bedensel engelli bina erişimi engelli erişilebilirlik erişilebilirlik yönetmeliği erişebilirlik engelli erişim sistemi engelli erişimi engelli lifti engelli wc engelli asansörü engelli barı engelli rampası proje etüd uygulama dönüşüm eğitim sosyal sorumluluk engelsiz kent herkes için erişilebilir kentler sürdürülebilirlik engelsiz toplu taşıma engelsiz otobüs engelsiz tren engelsiz metro engelliler için araç engelsiz parklar engelsiz bahçeler engelsiz hayat engelsiz şehir engel engelsiz projeler engelsiz mekan erişilebilir mekan evrensel tasarım desing tasarım universal desing engelli erişilebilirlik rehberi accessible city accessible urban universal street desing universal desing accessibility access city disabled disability ulaşılabilir ulaşılabilirlik herkes için erişilebilir engelsiz kentler