Hissedilebilir Yürüme Yüzeyi Neden Uygulanmalıdır?

Görme engelli veya az gören kişiler tek başlarına seyahat ettiklerinde farklı durumlarda birçok sorunla veya tehlikelerle karşı karşıya kalabilirler. Yolunu bulmak için bu yayalar, hissedilebilir yürüme yüzeyler, akustik ve görsel bilgiler gibi doğal veya yapısal çevre unsurlarını kullanırlar. Bununla birlikte, çevreden edinilen bilgilerin tamamı her zaman güvenilir değildir. Bu nedenle beyaz baston, ayakkabı tabanları veya kısıtlı görme yetisi ile algılanabilen hissedilebilir yürüme yüzeyleri kullanıma sunulmuştur.

Hissedilebilir yürüme yüzeyleri, 1965 yılında Japonya’da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde, hissedilebilir yürüme yüzeyleri görme engelli veya az gören kişilerin yalnız seyahat edebilmelerine yardımcı olmak için dünya genelinde kullanılmaktadır. Şu anda hissedilebilir yürüme yüzey dokuları ve kurulum yöntemleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

Hissedilebilir yürüme yüzeyleri iklimsel, coğrafi, kültürel veya diğer olası unsurlar göze alınarak zorunlu olabilecek bazı farklılıklarla yerel seviyede ve genel olarak uluslararası düzeyde ortak bir yaklaşımla uygulanmasının sağlanması hedeflenmiştir. Hissedilebilir yürüme yüzeyi standartlar çizgisinde basit, mantıklı ve tutarlı bir düzen çerçevesinde tasarlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu şekilde hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretleri, görme engelli veya az gören kişilerin sıkça ziyaret ettikleri alanların yanı sıra, ilk defa ziyaret ettikleri yerlerde de destek almaksızın rahatlıkla hareket etmelerini kolaylaştıracaktır.

Engelsiz hareket güzergâhlarının düzenlenmesi yalnızca tesislerin iyi tasarlanması, görsel ve hissedilebilir olarak takip edilebilecek kenarlar ve yüzeyler gibi kılavuz niteliğindeki hali hazır ve doğal unsurların kullanılması yoluyla mümkündür.

Ülkemizde hissedilebilir yürüme yüzeyi uygulamaları maalesef çok yanlış şekilde yapılmaktadır. Bilgi ve bilinç düşüklüğü engel durumu olan bireylere yanlış yapılan uygulamalar sebebi ile hayati tehlikeye sokmaktadır. Kamu kurumlarının kanunen yapma zorunluluğu olması sebebi ile yapmış olmaktan öteye geçilememektedir. Aynı zamanda donatıları üreten üretici firmaların bu konudaki bilgi yetersizliği ve ticari zihniyeti toplumsal faydadan çok zarara sürüklemektedir.

 Görme engeli olan bireylerin yaşam şartları fazlası ile zorluk içerisindedir. Hissedilebilir yürüme yüzeyi uygulamalarının yanlış yapılması hayati tehlike olarak karşılarına çıkmaktadır.

Etiketler

erişilebilirlik erisilebilirlik engelli engelli erişimi accessibility disability disabled görme engelli işitme engelli özürlü bedensel engelli bina erişimi engelli erişilebilirlik erişilebilirlik yönetmeliği erişebilirlik engelli erişim sistemi engelli erişimi engelli lifti engelli wc engelli asansörü engelli barı engelli rampası proje etüd uygulama dönüşüm eğitim sosyal sorumluluk engelsiz kent herkes için erişilebilir kentler sürdürülebilirlik engelsiz toplu taşıma engelsiz otobüs engelsiz tren engelsiz metro engelliler için araç engelsiz parklar engelsiz bahçeler engelsiz hayat engelsiz şehir engel engelsiz projeler engelsiz mekan erişilebilir mekan evrensel tasarım desing tasarım universal desing engelli erişilebilirlik rehberi accessible city accessible urban universal street desing universal desing accessibility access city disabled disability ulaşılabilir ulaşılabilirlik herkes için erişilebilir engelsiz kentler