Tasarımlar Sokaklarda Başlar...

Her yolculuk başlar ve biter, ömür gibi…

Bu nedenle herkes bir noktada bir caddede yada sokakta yaya olur. Sürekli, engelsiz, rahat ve konforlu tasarımlar gerçekleşir ise şehrin tüm sistemlerine entegre edilmiş olur. İnsanlarımıza, çocukluktan yaşlılığa kadar yaşamak için en iyi yer misyonunu göstermeliyiz.

Sokaklar, insanların günlük olarak kullandıkları kamusal alanlardır. İnsanlar yaş aldıkça işitme, görme ve hareket kısıtlılığı yaşayabilir böylelikle kullanım becerileri değişebilir. İnsan sağlığını ve refah düzeyini arttırmak erişilebilir tasarımlar ile olur.

Genelde yolculuklar yürüyerek veya tekerlekli taşıtlar üzerinde başlar ve biter. Kullanılan taşıt ne kadar erişilebilir olursa olsun, yürüyüş alanlarında özellikle kaldırımlarda engeller var oldukça ulaşım hizmetleri engelliler tarafından kullanılabilirliği büyük ölçüde etkisini yitirmektedir. Aynı şekilde, iletişim ve uyumu güçlendiren engellerde var olabilmektedir.

Tüm yayaların; şehir içi yollarda, kaldırımlarda, alt / üst geçitlerde ve kavşaklarda güvenli ve rahatça kullanabilmeleri için sağlanacak yapısal önlemler standartlara uygun olması gerekir.

Etiketler

erişilebilirlik erisilebilirlik engelli engelli erişimi accessibility disability disabled görme engelli işitme engelli özürlü bedensel engelli bina erişimi engelli erişilebilirlik erişilebilirlik yönetmeliği erişebilirlik engelli erişim sistemi engelli erişimi engelli lifti engelli wc engelli asansörü engelli barı engelli rampası proje etüd uygulama dönüşüm eğitim sosyal sorumluluk engelsiz kent herkes için erişilebilir kentler sürdürülebilirlik engelsiz toplu taşıma engelsiz otobüs engelsiz tren engelsiz metro engelliler için araç engelsiz parklar engelsiz bahçeler engelsiz hayat engelsiz şehir engel engelsiz projeler engelsiz mekan erişilebilir mekan evrensel tasarım desing tasarım universal desing engelli erişilebilirlik rehberi accessible city accessible urban universal street desing universal desing accessibility access city disabled disability ulaşılabilir ulaşılabilirlik herkes için erişilebilir engelsiz kentler